EFES 2016 Tatbikatı’na Yoğun İlgi…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen EFES 2016 Tatbikatı’nda  HAVELSAN’a ilgi yoğun…

İzmir’in Doğanbey mevkiinde, 4 Mayıs’ta başlayan EFES 2016 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü olarak 30 ve 31 Mayıs günleri belirlendi. İlk gün,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof.Dr.İsmail Demir, konuk ülkelerin Genelkurmay Başkanları ile üst düzey protokol HAVELSAN standını ziyaret etti .

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner Düvenci ve Simülasyon Eğitim ve Test Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Özçakır, konuklara HAVELSAN sistemlerini anlattı. 

Birinci seçkin gözlemci günü gece atışlarıyla sona erdi. Aynı zamanda tatbikatın son günü olan ikinci seçkin gözlemci gününde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra üst düzey devlet protokolü de HAVELSAN ürünlerine yoğun ilgi gösterdi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meskun mahallerde muharebe sistemi ilgili bilgi aldı ve HAVELSAN ekibine başarılarının devamını diledi. Bu yıl ilk kez sekiz ülkenin katılımıyla müşterek şekilde gerçekleştirilen tatbikatın senaryosunda aynı zamanda HAVELSAN tarafından üretilen meskun mahal simülatörü kullanıldı ve SMART-OPS sistemi de tatbikata dahil olan askerlerin üzerine yerleştirildi.

SMART-OPS sistemiyle askerlerin tatbikat sahasındaki sağlık durumları, arazideki pozisyonları, arazi koşulları ve askeri konumu ile ilgili bilgiler, gerçek zamanlı olarak kendi aralarında ve karargah ile kriptolu olarak paylaşıldı.