HAVELSAN A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşudur.

PARDUS

TÜBİTAK tarafından ilk versiyonu 2003 yılında piyasaya sürülen PARDUS özgün işletim sistemi, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncellenen yüksek performanslı, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu yüksek güvenlikli bir işletim sistemidir.

Millileştirilmiş işletim sistemi PARDUS’un yaygınlaştırılması için TÜBİTAK ile işbirliğine giden HAVELSAN, 09 Eylül 2016’da PARDUS’un resmi Kurumsal Dönüşüm Ortağı oldu.

HAVELSAN’da PARDUS

HAVELSAN, öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağlı ortakları, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kurumlardaki PARDUS dönüşüm çalışmalarını yürütüyor. Öncelikli kurumların ardından HAVELSAN, diğer kamu kurumlarına da PARDUS dönüşümünü taşımayı hedefliyor.

HAVELSAN, PARDUS işletim sisteminin kullanılması, çeşitli kurumlarda yaygınlaştırılması için gerekli sistem yönetimi ve yazılım araçlarının geliştirilmesinde kurduğu PARDUS Test Laboratuvarı ile rol alıyor.

HAVELSAN, PARDUS’un yaygınlaştırılmasında karşılaşılan problemlerin çözümü için nihai kullanıcılar ve kamu bilgi işlem daireleri ile de yakın işbirliği gerçekleştiriyor.

HAVELSAN, kamu kurumlarında PARDUS’un yaygınlaştırılmasına yönelik ön analiz ve analiz çalışmalarını da sürdürüyor. Bu analiz çalışmalarında, kurum tarafından kullanılan yazılımların platform-bağımsız olup olmadıkları ve platform-bağımlı uygulamalarda verimli çalışılabilecek alternatifler varsa incelenerek, kurumun bilişim altyapısının PARDUS dönüşümüne uygunluk durumunu tespit ediyor.

Dönüşüm için HAVELSAN, konusunda uzman firmalarla çalışarak iş ekosistemi ile birlikte büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyor.

HAVELSAN, PARDUS ve GNU/Linux Sistem Yönetimi alanında kendilerini geliştirmek isteyenlerin kariyerlerine doğru bir başlangıç yapmaları için 2017 yılından itibaren PARDUS için Sertifika Programları ile ilgililerin eğitimine de katkıda bulunuyor.

Aynı zamanda geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan HAVELSAN ürünleri, PARDUS uyumlu hale getirilerek millileştirmiş işletim sistemimizin gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Ürünler sayfasına gitmek için tıklayınız


Kayıt: 17.7.2018
Güncelleme:5.11.2018