HAVELSAN’DAN DONANMAMIZ İÇİN KRİTİK TESLİMAT

KATEGORİLER

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında, 3. denizaltı olan TCG Murat Reis’in (S-332) komuta kontrol sistemleri HAVELSAN tarafından tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmek üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gönderildi.

 

Sistemin, HAVELSAN sorumluluğunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve SSB personeli katılımıyla gerçekleştirilen fabrika kabul testleri 1,5 ay sürdü. HAVELSAN tesislerinde kurulu olan ve şirket mühendisleri tarafından entegre edilip testleri tamamlanan Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi için 7 ay boyunca sistem kurulumu ve detaylı testleri gerçekleştirildi.

 

Nisan ayında da Reis Sınıfı denizaltıların ikincisi olan TCG Hızır Reis (S-331) için ürettiği komuta kontrol sistemlerini, denizaltıların üretiminin gerçekleştirildiği Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim eden HAVELSAN, diğer denizaltılar için de üretimlerine devam ediyor.

 

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada,

“Başkanlığımızın uzun vadeli stratejik yetkinlikleri ülkemize kazandırmaya yönelik çalışmalarının bir parçası olan REİS sınıfı denizaltı platform tedarik projesi, ülkemizde yerli katkının en yüksek olduğu projelerden biri.  Bu proje kapsamında denizaltıların tasarım yetkinliğinin kazanılması, donanımların yerli olarak üretilmesi, özellikle komuta kontrol sistemlerinin tüm yazılım ve donanımlarına hâkimiyetin milli firmalarımıza kazandırılması konularında STM, HAVELSAN, ASELSAN, METEKSAN, KOÇ Savunma, MilSOFT, AYESAŞ gibi birçok firmamızın projede kendi sistemleri veya teknoloji transferinin yapıldığı taraf olarak yer alması sağlandı.

 

Ülkemizin milli komuta kontrol sistemleri konusunda mükemmeliyet merkezi olan HAVELSAN tarafından denizaltı savaş yönetim sistemi bu proje kapsamında geliştirildi.

 

 

Ayrıca 7’inci denizaltı diyebileceğimiz gerçek donanımlardan oluşan bir denizaltı komuta kontrol sistemi HAVELSAN’da konumlandırıldı. Bu sayede bu denizaltılarımıza yeni silah veya sensörlerin entegrasyonu gerekirse HAVELSAN tarafından komuta kontrol sisteminin yazılımları modifiye edilerek bu tesislerde gerçek donanımlar üzerinde test edilebilecek.

 

Denizaltılarımıza monte edilecek komuta kontrol sistemi donanımları yine HAVELSAN’ımızda bulunan Sistem Entegrasyon Laboratuvarında bir araya getirilerek yoğun testlerden geçiriliyor ve daha sonra gerçek ortamına monte edilmek üzere denizaltıların inşa edildiği Gölcük Tersanesine gönderiliyor.

 

Bu sevkiyat, projenin 3. denizaltısı olan TCG Murat Reis’in (S-332) Komuta Kontrol Sisteminin başarıyla tamamlanması sonrasında gerçekleşti.” ifadelerine yer verildi.

 

Komuta Kontrol Sistemi

 

Komuta Kontrol Sistemi, akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlendiği sistemlerdir.

Denizaltılar için komuta kontrol sistemleri, “Denizaltıların Beyni” olarak tanımlanmaktadır.

Deniz muharebelerinden istihbarat görevlerine kadar birçok kritik operasyonda kullanılan ve potansiyelleri sebebiyle kuvvet çarpanı sayılan denizaltılar, operasyonel verimliliğini ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyacak komuta kontrol sistemlerine ihtiyaç duyarlar.

 
29 11 2020
İlgili Haberler