HAVELSAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

  • Anasayfa
  • Güncel
  • HAVELSAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ
KATEGORİLER

11 Ağustos 2015 tarihinde HAVELSAN Genel Müdürü olarak göreve başlayan Ahmet Hamdi Atalay, yaklaşık 5 yıllık görev süresinin ardından görevinden ayrıldı.

HAVELSAN Yönetim Kurulu kararıyla, Atalay’dan boşalan göreve, HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Akif Nacar vekaleten görevlendirildi.

Görev değişikliği nedeniyle HAVELSAN Merkez Binasında tören düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Atalay, şirket adına yarattıkları katma değer nedeniyle çalışanlara teşekkür etti. Son 5 yılda hedeflenen pek çok şeyi başarmış olmanın mutluluğu ile ayrıldığını dile getiren Atalay, “HAVELSAN’ın bundan sonra çok daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum. Mehmet Akif Bey 3 yıldır HAVELSAN’da. Şirketi bilen, pek çok şeyi beraber planladığımız bir arkadaşımızın bayrağı devralıyor olması da HAVELSAN için bir şans” diye konuştu.

Görevi Atalay’dan devralan Nacar ise birlikte görev yaptıkları 3 yıl boyunca Ahmet Hamdi Atalay’ın çok değerli katkı ve yönlendirmeleri olduğunu belirterek, “Devlet büyüklerimizin teveccühü ile Ahmet Beyin bıraktığı yerden bayrağı daha yükseklere taşıma hedefinde olacağız. Hep birlikte çalışacağız ve çalışanlarımızın da desteğiyle HAVELSAN’ı daha iyi noktalara getireceğiz. Bu bir bayrak değişimi, bize de büyük görevler düşüyor. Emek ve katkılarından dolayı Ahmet Beye çok teşekkür ederiz. Bu şirket kendisini hiçbir zaman unutmayacaktır” ifadelerini kullandı.

DR. MEHMET AKİF NACAR’IN ÖZGEÇMİŞİ

1995 yılında Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olan Dr. Mehmet Akif Nacar, 1998 yılında da Gazi Üniversitesi Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında Syracuse University’de Computer Science Bölümünde Yüksek Lisansını tamamlayan Nacar, Araştırmacı Bursunu kazandığı Indiana University’den 2008 yılında Doktora derecesini aldı.

Aynı yıl yurda dönerek Harran Üniversitesinde Doktor Öğretim Üyesi olarak göreve başlayan Nacar, akademik çalışmalarını Grid Bilişim, Bulut Bilişim ve Yüksek Başarımlı Hesaplama konularında yaptı. Dr. Nacar, akademik alanı ile ilgili Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK ve GAP BKİ gibi kuruluşların desteği ile yüksek bütçeli projeler yürüttü ve tamamladı.

Mehmet Akif Nacar, Harran Üniversitesi’nde 2009-2010 yılları arasında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde, 2010-2011 yılları arasında Endüstri Mühendisliği Bölümünde, 2010-2014 yılları arasında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

Dr. Nacar, 2009-2013 yılları arasında Bilgi İşlem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, 2013-2016 yılları arasında Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü yaptığı Harran Üniversitesi’nde 2016-2017 yılları arasında Genel Sekreter, 2015-2017 yılları arasında da Rektör Danışmanı olarak görev yaptı.

16 Mayıs 2017 tarihinde HAVELSAN’da Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Dr. Nacar, 2018 yılında EHSİM (Elektronik Harp Sistemleri Mühendislik Ticaret Anonim Şirketi) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Nacar, 2017 yılında Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildiği HAVELSAN’ın ABD Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketi Quantum3D’de, 2020 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Mehmet Akif Nacar, HAVELSAN ve Turkish Technic ortaklığıyla 2018 yılında kurulan ve kabin içi eğlence sistemleri geliştiren Cornea Havacılık Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de 2019 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak üstlendiği görevi halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı unvanıyla sürdürmektedir.

Nacar, Üniversite-Sanayi İş Birlikleri kapsamında bugüne kadar; Şanlıurfa Teknokent Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, KOSGEB Ar-Ge Kurulu Üyeliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) İl Temsilciliği, Türk Patent Enstitüsü (TPE) Fikri ve Mülki Haklar Projesi Üniversite Temsilciliği yaptı. Üniversite-Sanayi İş Birlikleri kapsamında KOSGEB Ar-Ge Proje Danışmanlığı, TÜBİTAK TEYDEB Hakemlik ve İzleyiciliği de yapan Nacar, TÜBİTAK KAMAG Panelist ve İzleyiciliği, Kalkınma Bakanlığı Araştırma Projeleri Panelistliğinde de bulundu. Nacar, Ar-Ge ve girişimcilik konularında ulusal düzeydeki pek çok projede (TEYDEB, Santez, Teknogirişim) panelist/hakem/izleyici/danışman olarak görevler yaptı. Nacar, TÜBİTAK Ulakbim TRUBA Danışma Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK TEYDEB Bulut Bilişim Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini de yürüttü.

7 farklı ulusal ve uluslararası projede görev alan Dr. Nacar, 23 Haziran 2020 tarihi itibarıyla HAVELSAN Yönetim Kurulu Kararıyla HAVELSAN Genel Müdürlüğüne vekâleten görevlendirildi. Nacar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

24 06 2020
İlgili Haberler