TEKNOFEST 2020’DE GENÇLER YARIŞTI, TÜRKİYE KAZANDI!

  • Anasayfa
  • Güncel
  • TEKNOFEST 2020’DE Gençler Yarıştı, Türkiye Kazandı!
KATEGORİLER

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020’de Sürü İHA Simülasyon Yarışmasını, tüm altyapı, danışmanlık hizmeti, yazılım geliştirme ortamını sağlayarak HAVELSAN düzenledi.

 

TEKNOFEST 2020’nin ilk gününde kortej yürüyüşünün ardından, Türk Yıldızları gökyüzünde gösteri yaptı. Sürü İHA Simülasyon Yarışmasının ilk gününde HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, katılan yarışmacılara başarılar diledi. İlk gün Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Sadık Piyade ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da HAVELSAN standını ziyaret ederek bilgi aldı.

 

Yarışmanın ikinci gününde; yurt dışından 1, yurt içinden 10, toplam 11 yarışmacı takım ve 7 farklı senaryo üzerinde çalışmalarına devam etti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar ile birlikte HAVELSAN'ı ziyaret etti. Sürü İHA Simülasyon Yarışması katılımcılarıyla görüşen Gül, yarışma hakkında HAVELSAN yetkililerinden bilgi aldı.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı da HAVELSAN'ı ziyaret edenler arasındaydı.

 

HAVELSAN üst yöneticileri de Roket Yarışmasında dereceye girenleri ziyaret ederek, gençleri başarılarından dolayı tebrik etti.

 

TEKNOFEST’in üçüncü gününde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar'dan Atak Helikopteri Simülatörümüz ATAKSİM hakkında bilgi aldı.

 

T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar da HAVELSAN'ı ziyaret ederek, Genel Müdürümüz Dr. Mehmet Akif Nacar ile görüştü. Bayraktar, HAVELSAN tarafından düzenlenen Sürü İHA Simülasyon Yarışmasına katılım sağlayan genç yarışmacılarla da bir araya geldi.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Mali İşler ve İştirakler Grup Başkanı Erhan Sipahioğlu da HAVELSAN'ı ziyaret ederek bilgi aldı.

 

Coşku dolu maratonda ödüller sahiplerini buldu

 

HAVELSAN'ın 1 yıldır eğitimden danışmanlığa ve yürütücülük faaliyetlerine kadar her konuda desteklediği Sürü İHA Simülasyon Yarışmasında finale kalan 6 takım; 5 farklı senaryo çalışarak değerlendirildi. Dereceye giren takımlar yine HAVELSAN tarafından geliştirilen Simülasyon Skorlama Yazılımı ile yapılan skorlama ile belirlendi.

 

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'nun da katıldığı törende, yarışmanın kazananları açıklandı.

 

Maltepe Üniversitesi'nden katılan Mergen adlı takım birinci, Eskişehir Teknik Üniversitesi'nden Esteknik Arge takımı ikinci, ODTÜ'den Anatek Ebabil takımı üçüncü oldu. İTÜ'den Gamma takımı da en iyi sunumu yapan takım oldu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Mali İşler ve İştirakler Grup Başkanı Erhan Sipahioğlu, T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar, Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ve HAVELSAN yöneticileri de ödül törenine katılım sağladı.

 

Birinci 40 bin, ikinci 30 bin ve üçüncü takım ise 20 bin TL'lik ödülü almaya hak kazandı.

 

SOYLU: HAVELSAN’ın desteğini attığımız her adımda görüyoruz

 

Teknofest’e katılarak HAVELSAN’ın düzenlediği Sürü İHA Simülasyon Yarışmasında ödülleri veren ve yarışmacılarla sohbet ederek, HAVELSAN’ın çalışmaları hakkında bilgi alan T.C. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, "Türkiye'de attığımız her adımda, aldığımız her mesafede HAVELSAN'ın çözümlerini ve desteklerini yanımızda görüyor ve hissediyoruz." Ifadelerini kullandı.

05 10 2020
İlgili Haberler