YENİ NESİL HABERLEŞME

Yeni Nesil Haberleşme

HAVELSAN, 2018 yılında Yeni Nesil Haberleşme Teknolojilerine 50 milyon liralık bir yatırım yapmış ve tamamı Elektronik ve Bilgisayar Mühendislerinden kurulu 50 kişilik ekibi ile 5G ve ötesindeki mobil haberleşme teknolojileri geliştirmektedir.

Uçtan Uça Yerli ve Milli 5G projesi kapsamında kapsamda 4 Ana kalemde çalışmalar yürütülmektedir;

  • Operatörlerin veri merkezlerinde çalışan Çekirdek Şebeke yazılımları: 5G Çekirdek Şebeke yazılımları bugüne kadar mobil operatörlerimize 5G çalıştaylarında başarıyla sunulmuştur. Yüzde 80 üzerinde kullanıma hazır olan bu yazılımlar ile Türkiye’deki Mobil Operatörler veri merkezlerinde yerli ve milli yazılımlara kavuşabilecektir.

  • Görev Kritik Veri ve Video haberleşmesi yazılımları: Bu yazılımlar sayesinde polis, 112, itfaiye gibi kamu görevlileri telsiz yeteneklerinin çok üzerinde haberleşme kabiliyetlerini cep telefonlarından 5G hızında kullanabilecektir. İlk müdahale kurumları arasındaki bilgi akışı ses haberleşmesini aşıp veri ve video ile kıymetlendirilecektir. Görev Kritik haberleşme yazılımlarımız Avrupa Telekom Standartları Enstitüsünü düzenlemiş olduğu MCX Plugtest toplantısına katılmış olup, Türkiye’den bu toplantıya katılan tek firma olarak Avrupa’daki diğer Görev Kritik Yazılım üreticileri ile uyumlu çalışabildiğimizi kanıtlanmıştır.

  • Ağ Sanallaştırma(NFVI) altyapıları: Gerek veri merkezinde gerekse operatörün baz istasyonunda çalışan yazılımlar artık donanımdan bağımsız çalışan yazılımlar haline gelmektedir. Bu da ağ sanallaştırma yazılımları ile mümkün olmaktadır. HAVELSAN’ın üreteceği NFVI altyapısı ile mobil şebeke hizmet standartlarında yüksek hazır olma seviyesine ve performansa sahip şebeke yazılımları mümkün olacaktır.

  • HAVELSAN Uçtan Uca Test ve Entegrasyon Laboratuvarı: Bu laboratuvarda 5G’nin baz istasyonundan veri merkezine tüm bileşenleri entegre edilerek kalifikasyon testleri yapılmaktadır. Aynı zamanda bir operatör veri merkezi örneği de barındıran bu test merkezi ile farklı üreticilerin ürettiği Sanallaşmış Ağ fonksiyonlarının uyum testleri de yapılacaktır.
    5G ile gelecek haberleşme teknolojisinde bu gelişmelerle Nesnelerin İnterneti, Artırılmış Gerçeklik, Otonom Araçlar gibi yeni teknolojiler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacaktır.