GÜVENLİ İLETİŞİM PLATFORMU İLETİ

GÜVENLİ İLETİŞİM PLATFORMU İLETİ

28 08 2020

Güvenli iletişimi sağlamak amacıyla HAVELSAN tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulacağı andan itibaren kurumlarımızın iletişim  ihtiyaçlarını güvenilir bir şekilde karşılaması beklenen ileti, beyaz kutu kriptografisinin uygulandığı ilk anlık mesajlaşma ürünüdür.

ileti ürünü ile kurumların personeli kendi aralarında mesajlaşabilmekte, güvenli sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebilmekte, medya ve dosya paylaşabilmekte ve kurumsal gruplar aracılığı ile toplu görüşmeler yapabilmektedir.

HAVELSAN mühendislerinin, üniversite iş birliktelikleri ile özgün kriptografi algoritmaları üreterek geliştirdiği ileti, mevcut mobil iletişim platformlarında yer almayan güvenlik teknolojilerine sahiptir.

ileti; tüm bu güvenlik özellikleri dikkate alındığında, günümüzde bireylerin yakın çevreleri ile iletişime geçmek için kullandığı bazı uluslararası anlık iletişim ve mesajlaşma uygulamaları ile karşılaştırılmamalıdır.

Uçtan uca iletişim güvenliğini sağlamakla birlikte, bilgi güvenliğinde yabancı servislerden bağımsız çalışabilme, kurumların kendi sunucularına kurulum yapabilme, sunucularda hassas verilerin saklanmaması gibi özellikler ile ileti ürününde ekstra önlemler alınmıştır.

Uygulama mağazalarını (Google PlayStore, Apple Store vb.) kullanmadan uygulama güncelleme, merkezi yönetim paneli aracılığı ile kullanıcı ve grup yönetimi, uygulama yayınlama özellikleri ile kurumlara kendi süreçlerini yönetme fırsatı verilmiştir.

ileti, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberinde yer alan kurumlar arası ve kurum içi iletişimin yerli ürünlerle yapılmasına ilişkin kriterlere uygun olarak geliştirilmiştir.

Bazı basın yayın organlarında “Yerli Whatsapp geliyor” vb. ifadelerle kamuoyuna tanıtılan ileti ile ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgilerin önüne geçilebilmesi adına;

  • ileti’nin, sunduğu güvenlik özellikleriyle çok farklı bir teknolojiye sahip olduğunu,
  • Geliştirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından başta kritik kamu kurumlarımız olmak üzere sadece kurumsal kullanıma sunulacağını,
  • Vatandaşların bireysel kullanımına açık olmayacağını belirtmekte fayda görüyoruz.