TSKGV’DEN SONRA ASPİLSAN DA HAVELSAN BULUTUNDA

TSKGV’DEN SONRA ASPİLSAN DA HAVELSAN BULUTUNDA

29 01 2020

ASPİLSAN'ın HAVELSAN Bulut Bilişim Teknolojisine Geçiş Töreni Kayseri’de gerçekleştirildi. ASPİLSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’ndan sonra HAVELSAN Bulut Bilişim Teknolojisine geçen ikinci kuruluş oldu.

Karşılıklı atılan imzalar ve ülkemizin teknolojide yerlileşme ve millileşme hamlesine örnek oluşturan iş birliği ile ASPİLSAN,

  • Sunucu odaları ve network alt yapısının yenilenmesi,
  • Network cihazlarının kurulum ve idamesinin sağlanması,
  • Sunucularının HAVELSAN’a taşınıp fiber hat üzerinden hizmet verilmesi,
  • Tek bir noktadan bütün yerleşkelerinin yönetilmesi imkânına kavuşmuş oldu.


Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdürü Sadık Piyade ile ASPİLSAN ve HAVELSAN Üst Yönetimlerinin katıldığı törende; ASPİLSAN’ın Ankara ve İstanbul ofislerine yapılan canlı bağlantılarla HAVELSAN Bulut Bilişim teknolojisi test edildi ve başarıyla çalıştığı teyit edildi. Törende, TSKGV Genel Müdürü Sadık Piyade, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol ve Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ile ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük ve Genel Müdürü Ferhat Özsoy da konuşma yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Sadık Piyade, 2 yıl önce TSKGV’nin geçtiği HAVELSAN Bulut Bilişim Teknolojisinin ASPİLSAN’a da çok ciddi bir katma değer sağlayacağını belirterek, projede emeği geçen teknik ekibe ve her iki şirketin yöneticilerine milli teknoloji alanındaki iş birliği için teşekkür etti.

Piyade, Vakfın diğer askeri vakıflardan farklı olarak savunma sanayi alanında faaliyet gösteren, 20 bin çalışanı, 100 bin bağışçısı, 61 şirketi bulunan ve ekonomiye ciddi katkılar sunan bir vakıf olduğunu anlattı.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Şenol ise teknolojiyi takip etmenin maliyetinin yüksek olduğunu, buna bir de güvenlik boyutunun eklendiğini dile getirdi.

Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda yapılan ve firmaların siber güvenlik risk durumunu ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını paylaşan Şenol, "HAVELSAN'ın Bulut Bilişim Sistemi siber güvenliğin en üst seviyesinde hizmet sağlayacak. Sistemin en önemli özelliği, azami yerli ve milli olanaklarla, son teknoloji, düşük maliyet, kesintisiz erişim, esnek ve güvenli olmasıdır." dedi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, dünyada 2-3 milyon, Türkiye'de de 25-30 bin siber güvenlik uzmanı açığı bulunduğunu belirterek, "Hiçbir kurum kendi güvenliğini yüzde 100 güvence altına alacak uzman bulamıyor. Bu nedenle var olan uzmanlığı ortak kullanıyor. Bulut sistemi bunu da sağlıyor." dedi.

Atalay, ASPİLSAN'ın Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında düzenlenen törende, firmayı bu sisteme dahil etmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Atalay, tüm işletmelerin bu dönüşüme kendilerini hazırlaması gerektiğini vurguladı.

Atalay, dijital dönüşümün üç boyutu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Biz bugün altyapı boyutunu konuşuyoruz. İşin maddi faydasını yadsımak mümkün değil. Bu altyapıyı parasını verip kendiniz kurdunuz diyelim, işletmek için uzmanlık alanınız dışında olan bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanları istihdam etmeniz gerekiyor. Siber güvenlik şebeke güvenliği uzmanları gerekiyor. Bunlarla uğraşmak yerine alan uzmanlığı olan firmalardan faydalanıyorsunuz ve siz kendi alanınıza yöneliyorsunuz. Nasıl elektrik ihtiyacınız için santral kurmuyorsanız, nasıl ki haberleşmek için telefon santrali kurmuyorsanız bilgi ve iletişim teknolojileri ihtiyacınız için de herkesin kendi veri merkezini kurması gerekmiyor. Şu an kamuda ve özel sektörde yapılan en büyük yanlış bu. Bu altyapıların 3-5 yılda yenilenmesi gerekiyor. En önemlisi de siber güvenlik uzmanı açığı. Dünyada 2-3 milyon, Türkiye'de de 25-30 bin siber güvenlik uzmanı açığı var. Hiçbir kurum kendi güvenliğini yüzde 100 güvence altına alacak uzman bulamıyor. Bu nedenle var olan uzmanlığı ortak kullanıyor. Bulut sistemi bunu da sağlıyor."

ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, HAVELSAN gibi büyük bir teknoloji devinin geliştirdiği milli bir sistemi ASPİLSAN’da kullanacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bölük, projede emeği geçen personele teşekkür belgelerini takdim etti. ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının teşvikiyle HAVELSAN'ın siber güvenlik şemsiyesinin altına girdiklerini söyledi.

ASPİLSAN'ın Kayseri, Ankara ve İstanbul'da faaliyet yürüttüğünü belirten Özsoy, şunları kaydetti: "Birçok idari yük getiren işlemler yapıyorduk. Ortak veri tabanı yokluğu işlerin sorun olmasına neden oluyordu. Ayrıca data transferlerinde de sorun yaşıyorduk. HAVELSAN Bulut Bilişim Sistemi'ne geçmeye karar verdik. Sisteme geçişle beraber artık mekandan bağımsız olarak dilediğimiz yerden dosya ve yazılım uygulamalarına erişim imkanına kavuştuk."