ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER

Özel Yetenekli Öğrenciler

Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Liseleri (ARGEM) ile Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) öğrencilerine her yıl HAVELSAN’da 3 hafta boyunca ev sahipliği yapılmaktadır. Çeşitli eğitim programlarının yanı sıra kamp sonunda öğrencilerin öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir Hackathon düzenlenerek, kazanan gruplara ödüller verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Vizyoner Genç Platformu tarafından belirlenen 18 özel yetenekli öğrenci, 2019 yılında 3 hafta süren HAVELSAN Yaz Bilim Kampı'na katıldı.

Kampın 2. haftasında düzenlenen hackathon için 3 ayrı gruba ayrılan öğrenciler, yapay zekayı kullanarak projeler geliştirdi.

  • Hastaneler ve kan merkezlerinde ortaya çıkan acil kan ihtiyacının, harita tabanlı mobil uygulama ile herkes tarafından erişilebilir olmasını hedefleyen Canfeza Projesi duyarlılık,
  • Meslek seçiminde zorluk yaşayan öğrencilere, hangi mesleklerin daha uygun olduğu yönünde bir yol haritası sunulmasını hedefleyen Kariyer Kervanı Projesi uygulanabilirlik,
  • Doğal dil işleme kullanılarak sesli asistan yardımıyla toplantı zaman ve yer planlamalarında yaşanan aksaklıklara çözüm bulunmasını hedefleyen ToPLAN Projesi verimlilik ödülü aldı.