Büyük Veri Bulut

Sosyal medya ve arama motorları gibi teknoloji firmalarının büyük miktarda ve sürekli üretilen verinin depolanması, yönetilmesi, kıymetlendirilmesi noktasında geleneksel veri depolama ortamları ve kıymetlendirme yöntemleri yetersiz kalmaktadır. Çoklu bilgisayar kümelerinden oluşan büyük veri sistemleri, verinin çeşitliliği, boyutu ve yüksek üretim hızı gibi zorlu koşulların üstesinden gelerek kısa sürede rafine bilgiye erişim sağlar.

Bulut bilişim, bilgi teknolojileri bileşenlerinin (yazılım ve donanım) her zaman ve her yerden kolay, hızlı ve uygun maliyetle tedarik edilmesini ve kullanılmasını sağlamaktadır.
Yazılım (işletim sistemleri, ofis yazılımları, yazılım geliştirme araçları, muhasebe uygulamaları gibi) ve donanıma (masa üstü bilgisayarlardan yüksek kapasiteli sunuculara kadar) ihtiyaç duyulduğu kadar, ihtiyaç duyulan anda kullanım imkânı veren maliyeti az, bakım istemeyen, ölçeklenebilir, yatırımları koruyan bir hizmet sistemi oluşturarak bireysel ve kurumsal süreçleri kolaylaştırır.

Kayıt: 19.8.2016
Güncelleme:28.9.2017