“PARDUS İLE GURUR DUYUYORUZ”

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konferansı’nda konuştu. PARDUS’un yaygınlaştırılması için HAVELSAN’ın harekete geçtiğini söyleyen Atalay; “PARDUS gibi bir işletim sistemimiz olmasından gurur duyuyoruz” dedi.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konferansı, TED Üniversitesi’nde gerçekleşti. Konferansa Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin, Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ve Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin’in yanı sıra çok sayıda kamu ve özel sektör yetkilisi katıldı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Konferansın açılış konuşmasında mevcut işletim sistemlerinin hem güvenlik hem de mali açıdan üstümüzde büyük yükleri olduğunu söyleyerek “PARDUS dönüşümü mevcut işletim sistemlerinden daha düşük maliyet ile tamamlanabilecek bir süreçtir. Bu dönüşüm yapıldıktan sonra hem lisans maliyetleri hem de bilgi güvenliği ve siber güvenlik ile ilgili içimiz rahat olabilecek. Arka kapısı olmayan ve neye hizmet ettiğine emin olduğumuz sistemleri kullanmamız hayati önem taşıyor” dedi.

Atalay, TÜBİTAK ile imzalanan PARDUS’un Kurumsal Yaygınlaştırılması hakkındaki işbirliği anlaşmasını hatırlattı ve şöyle devam etti; “PARDUS gibi bir işletim sistemimiz olmasından dolayı gurur duyuyorum. HAVELSAN olarak yaygınlaştırılması konusunda çalışmalarımızı başlattık. Fakat bu çaba bir tek şirketin sırtlanabileceği bir iş değildir. İş ekosistemimiz ile birlikte, PARDUS uyumlu uygulamaların geliştirilmesi ile istediğimiz noktalara ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından PARDUS’a verilen destek ve Konferans anısına TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Arif Ergin, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin ve Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay’a plaket verdi.

Kayıt: 19.10.2016
Güncelleme:20.1.2017