3. Akıllı Çözümlerde Tema: "E-dönüşüm" oldu.

HAVELSAN 3. Akıllı Çözümler Semineri “E-Dönüşüm” teması ile gerçekleştirildi. Seminerde HAVELSAN’ın E-Dönüşüm çözümleri ile ilgili tecrübelerinin yanı sıra kamunun konu ile ilgili görüşleri gündemdeydi. 

HAVELSAN’ın geleneksel hale getirdiği Akıllı Çözümler Seminerlerinin 3.sü “E-Dönüşüm” teması ile gerçekleştirildi. Açılış Konuşmasını HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay’ın gerçekleştirdiği Seminere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı E Devlet Hizmetleri Daire  Başkanı Ensar Kılıç, AFAD Bilgi İşlem Daire Başkanı İrfan KESKİN ve Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Prof. Dr. Mete Yıldız konuşmacı olarak katıldı.
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, HAVELSAN’ın bir misyon şirketi olduğunu hatırlatan Atalay, HAVELSAN’ın toplam iş yükü içerisinde sivil alan çalışmalarının üçte bir oranında olmasının hedeflendiğini söyledi. Atalay: “E-devlet, e-dönüşüm alanında devletimizin bize ihtiyaç duyduğu alanda minimum maliyetle, etkin çözümlerle şu ana kadar ki referanslarımızın bize verdiği cesaretle işler başarmak istiyoruz. Çok sayıda yeni proje teklifimiz var. E-dönüşüm gibi projelerin entegre edilmesi standardizasyonu, operasyonel ve güvenlik sıkıntısı olmadan gerçekleştirllmesi gerekir. Bizim önceliğimiz kar etmek para kazanmak değil, misyon şirketi olarak devletimizin ihtiyaçlarına yönelik projeler yapmak, bunu da en güvenilir şekilde gerçekleştirmek” şeklinde konuştu. HAVELSAN Genel Müdürü, bilişim hizmetleri ve siber güvenlik alanları için yerli ve millî çözümlerin olmazsa olmaz olduğunun altını çizdi.

Bağrıaçık: “İş ortaklarımız ile büyüyeceğiz”
Siber Güvenlik ve Bilişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık, HAVELSAN’ın bir mühendislik ve Ar-Ge şirketi olduğunu hatırlattı ve yeteneklerinin, ülke ihtiyaçlarını karşılayacak yetkinlikte olduğunu hatırlattı. HAVELSAN’ın iş ortakları ile birlikte büyümeyi hedeflediğini vurgulayan Bağrıaçık, alanında uzman bütün şirketlerle ortak ürün ve çözüm geliştirmeye açık şekilde yapılanıldığını anlattı.
 
Kılıç: “Güvenilir entegratörlere ihtiyaç var”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı E Devlet Hizmetleri Daire  Başkanı Ensar Kılıç, konuşmasında; Ulusal devlet çalışmalarında yapılan projelerde sistemler arasında entegrasyon sorunu olduğunu, kamu kurumlarında büyük ve güvenilir enregratörlere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kılıç: “Birbiriyle konuşan sistemlere ihtiyacımız var. Uygulamalar birbirleriyle entegre olmadıklarında işleyiş ile ilgili sıkıntılar yaşanabileceğini gördük. E-devlet kapısı ile tüm bilgilerin elektronik sisteme taşınması bunun ilk ve olumlu adımı oldu” şeklinde konuştu.
 
Keskin: “Yerli yazılım ve teknoloji şart”
AFAD Bilgi İşlem Daire Başkanı İrfan Keskin, ulusal bilişim sistemlerinin yaşanan durumlara da daha kolay uyum sağlayabileceğini söyleyerek, “Yerli danışmanlar, yerli yazılımlar, yerli ürünler ve yerli Ar-Ge döngüsü üzerinde çalışmalıyız. Kamu, yeni nesil vizyonla biçimlenmiş bilişim ve teknoloji sistemlerine ihtiyaç duyuyor” dedi.
 
Yıldız: “E-devlete sosyal bilimler gözü ile bakılmalı”
Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kamu Politikaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Yıldız, E-devlet uygulamalarının yaygınlaştırılması ve kullanıcının da aktif şekilde sistemin içinde olması gerektiğini aktararak şöyle konuştu: “E-devlet uygulamalarına sosyal bilimler gözü ile bakmak gerekir. Nüfusumuzun önemli bir alanı kentsel alanlarda bu yüzden veriyi değerli hale getirmeliyiz. Daha fazla veri kullanmamak için gerekirse görsellerden de faydalanarak anlatılmak istenen daha kısa sürede ve bırakılması istenilen etki ile aktarılmış olur.”
Seminer, katılımcılara plaket verilmesi ve aile fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

Kayıt: 3.3.2016
Güncelleme:5.9.2016