32. Kuruluş Yıldönümü Mesajı

Değerli HAVELSAN'lılar;
Bugün HAVELSAN'ın Kuruluşunun 32 nci Yıldönümüne gururla girmiş bulunuyoruz.
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yurt dışına bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefleyerek 13 Temmuz 1982’de kurulan Şirketimiz HAVELSAN, uzun bir süre Hv.K.K.lığımızın sistemlerinin bakım faaliyetleri ile çalışmalarını sürdürmüştür. Böylesine milli ve ulvi bir görevle kurulan HAVELSAN, bugün Savunma Sanayii ve e-Devlet alanlarında;

* Komuta - Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemleri,
* Simülasyon, Eğitim ve Test Sistemleri ile
* Bilişim ve Güvenlik Teknolojileri alanlarında yürüttüğü projeler ve kazandığı
  bilgi birikimi ve tecrübelerle sektöre yön vermektedir.

Halen yürütmekte olduğumuz projelerle, bir taraftan yurt içi ihtiyaçları en yüksek katma değerle karşılamaya çalışırken, diğer taraftan da yurt dışı pazarlarda kıyasıya rekabet ederek önemli projelere imza atmış bulunuyoruz.

Son 2 yılda gerçekleşen satışlarımızı incelediğimizde, çok şükür Şirketimiz HAVELSAN’ın yaklaşık%100 büyüyerek, 565 milyon TL ciroya ulaştığını görüyoruz. Bunun sonucu olarak da;

* Interpromedya tarafından her yıl düzenlenmekte olan İlk 500 Bilişim Şirketi araştırmasında 26. sıraya yükselip, “Sektörel Yazılım” ve “Yazılım İhracatı” alanlarında da 2 adet birincilik aldık.
* Yine, İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl düzenlediği “Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayii Kuruluşu” araştırmasında geçen seneye kıyasla 79 sıra yükselerek bu yıl 144. sıraya geldik.
* "Yazılım Geliştirme Ortamı (YGO) Projesi" ile aday olduğumuz 2014 yılı Verimlilik Proje yarışmasında, "Büyük ölçekli İşletme Otomasyon ve Teknolojik Yenilik" kategorisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Jüri özel ödülüne” layık görüldük.
* Yine Liderlik, Stratejik Planlama, Bilgi, Deneyimli AR-GE Personeli, İnovasyon Süreçleri ve İş Sonuçları kategorilerinin tümünde gösterdiğimiz üstün başarımızla, İSO tarafından bu yıl 3.'sü verilenİnovasyon ödülleri’nde “Jüri özel ödülüne” layık görüldük.

Bu gelişmeler HAVELSAN ve biz çalışanları için oldukça heyecanlandırıcı ve gurur ve ricidir. Bu durumun elde edilmesinde gelmiş geçmiş tüm çalışanlarımızın farklı oranlarda katkısı olmuştur.
Ancak başka bir gerçek daha var.
Türkiye’nin 2013 yılı Bilişim ve İletişim Teknolojisi pazarı yaklaşık 32 milyar dolar ve bunun yurt içinden karşılanan miktarı ise %20’den azdır. Buna ilaveten Körfez, Afrika, Türk Cumhuriyetler ve Asya’da bize hitap eden pazarı da dahil ettiğimizde bu büyüklük 120 milyar doları aşıyor.

Sektörde sürdürülebilirliğin yanında güvenilirliğin de giderek önem kazandığı bir dönemdeyiz. Hem yurt içi, hem de yurt dışı projelerde HAVELSAN’ın üzerine düşen görev oldukça fazladır. çünkü sektörde sürdürülebilirliği ve güvenilirliği bu derecede üst seviyede olan çok fazla firma yok. Bu durum bizim lehimize büyük bir şans oluşturmaktadır.

Böylesine büyük bir pazarla bizim durumumuzu kıyasladığımızda daha yapılacak çok iş ve alınacak çok yol olduğunu görüyoruz.

Biz biliyoruz ki hem millet olarak, hem de HAVELSAN’lılar olarak çok daha fazlasını yapabiliriz. Nitekim Sivil Uçaklar, Uydu, Uzay, Siber, Bulut ve Big Data alanlarında başlattığımız yeni projelerin, yakın gelecekte Şirketimize farklı bir boyut kazandıracağına inanıyoruz.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı 2023’e kadar elde edeceğimiz teknolojik birikimler sonucunda, HAVELSAN uluslararası arenada “Akıllı Teknolojiler ve Entegre çözümler” sloganı ile, “Milli Teknoloji,Milli Gurur” bayrağını tüm dünyada taşıyacaktır. Kuruluşundan bugüne kadar yaptığı katkılarla HAVELSAN’ı bu başarılara ulaştıran tüm çalışanlarımızı kutluyor, gelecekte daha büyük başarılara birlikte imza atacağımıza inanıyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

Sadık YAMAç                                      Yüksel ÖZTEKİN
Genel Müdür & CEO                             Yönetim Kurulu Başkanı

Kayıt: 13.7.2014
Güncelleme:3.9.2016