Açıklama ve Düzeltme

23 Ağustos 2016 tarihinde bazı basın ve yayın organlarında yer alan “TRT’yi HAVELSAN Mühendisi Basmış” başlıklı haber içeriğinde “HAVELSAN yönetimi ise hiçbir neden yokken Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Demircan'ın istifasını hiçbir işlem yapmadan kabul etti. Daha sonra ise TRT baskınına ilişkin görüntüler ortaya çıkmıştı. Yönetimin, görüntülerdeki yeşil tişörtlü şahıs olan Demircan ile ilgili savcılığı da hiçbir bildirimde ve ihbarda bulunmadığı öğrenildi.” ifadelerine yer verilmektedir.

Haber içeriği kamuoyunu yanıltıcı yanlış ifadeler içermekte olup HAVELSAN Yönetimini hedef göstermekte ve töhmet altında bırakmaktadır. Onur Demircan darbe girişimi öncesinde 15 Temmuz 2016-29 Temmuz 2016 tarihleri arasını kapsayacak şekilde prosedürlere uygun olarak yasadan doğan yıllık izin hakkını kullanmıştır. Daha sonra iş başı yapacağı tarih olan 01 Ağustos 2016 Pazartesi günü ıslak imzalı istifa dilekçesi ve üzerine zimmetli kimlik kartlarını bir yakını vasıtasıyla Şirketimize göndermiştir. 23 Ağustos 2016 tarihli haberde yer aldığının aksine mevzuat gereği istifa tek taraflı bir irade beyanı olup bu beyan işverene ulaşır ulaşmaz hukuki sonuçlarını doğurmaktadır. İstifanın işleme alınması asla İşverenin kabulüne ya da takdirine bağlı değildir.  

Şirketimiz, Onur Demircan’ın 15 Temmuz tarihli hain darbe girişiminde teröristler ile birlikte hareket ettiğini ve TRT binasında bulunduğu tüm Türkiye ile birlikte 17 Ağustos 2016 tarihinde televizyonlarda yayınlanan görüntüler ile öğrenmiştir. Görüntülerin yayınlandığı haberlerde şahsın kimliğinin belirlenemediği belirtilmiş ve bunun üzerine Şirketimiz Yönetimi derhal Emniyet Genel Müdürlüğü’ne şahsın kimliğini bildirerek gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmiştir. Şahıs ile ilgili haberler, Şirketimizden istifa ettikten sonra çıkmış olmasına rağmen HAVELSAN Yönetimi duyarlı davranarak yetkilileri derhal bilgilendirmiştir.  

HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi Tic. AŞ. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına ait bir Şirket olup her zaman Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmiş ve her türlü ihanete karşı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yanında olmuştur ve bu duruşunu da her zaman koruyacaktır. Bu durum karşısında bahsi geçen haber gerçeklerle bağdaşmamaktadır. 

Konu kamuoyunun takdirlerine sunulmaktadır.
 
KURUMSAL İLETİŞİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kayıt: 23.8.2016
Güncelleme:20.1.2017