Akademisyenler "Siber Güvenlik" için Bir Arada

HAVELSAN, Türkiye’nin dört bir yanından gelen akademisyenleri buluşturdu. Gündem:  “Siber Güvenlik” oldu. HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen 2. Üniversite Sanayi İşbirliği Buluştayı Ankara’da gerçekleştirildi.
Buluştay’da HAVELSAN Yönetim Kurulu ve üst yönetimi de akademisyenlere hitap etti. HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner DÜVENCİ, sanayi ile akademi dünyasının teknoloji konusunda bir araya gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Birlikte çalışma ortamlarının yaratılması ile yeni bakış açıları ve çözümlerin oluşturulabileceğini vurgulayan Düvenci, “Siber evrenin bize sağladığı olanakları artık hepimiz biliyoruz. Bugün ve gelecekte başta güvenlik, ekonomi ve teknoloji alanında tedbir almak zorundayız. HAVELSAN olarak kendi öz kaynaklarımızla gerekli yatırımlar yapıyoruz” dedi.

“DURUMDAN VAZİFE ÇIKARDIK”

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, akademi dünyasının desteğinin önemine dikkat çekerek “Siber güvenlikte millî çözümler olmazsa olmazdır” dedi ve şu sözlerle devam etti: “Siber güvenlik ucu bucağı olmayan bir alan. Bu alanı ne kadar kendi kabiliyetlerimizle donatabiliriz, onun üzerine çalışıyoruz. Üç temel unsur var, teknolojik, süreç-regülasyon ve insan süreci. Siber güvenlikte millî çözümler olmadığı müddetçe güvenli ve güvende olmamız mümkün değil.”
HAVELSAN’ın Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olduğunu hatırlatan Atalay, stratejik siber güvenlik alanına, kuruluş misyonu gereği ticari bir faaliyet olarak bakılmadığının altını çizdi. Atalay, siber güvenlik alanındaki hedefleri de şöyle sıraladı; “Siber güvenlik alanında akademik destek çok önemli. Yönetilebilir hizmet mantığıyla ihtiyaç duyan kurumlara destek verelim istiyoruz. Uzmanlık alanı siber güvenlik olmayan kurumların güvenliklerini sağlaması çok zor. Bu noktada yurtdışındaki Türk akademik çevreler ile iletişim halindeyiz. HAVELSAN olarak durumdan vazife çıkardık, bu yolda mesafe de kat ettik, daha fazla ilerlemek istiyoruz.”

“AÇIĞI KAPATMALIYIZ”

HAVELSAN Siber, Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık da gelişen teknoloji ve teknolojilerin getirdiği yenilikleri bilinçli bir şekilde yönetmenin önemine dikkat çekti. “Nesnelerin İnterneti” konseptinin yaşamımızın ayrılamaz bir parçası olacağının öngörüldüğünü hatırlatan Bağrıaçık, “Artık 5. Boyuttayız…  Önümüzdeki dönemde yaşayacağımız ve içinde bulunacağımız ortam her işimizi internet ve bilgi teknolojileri ile yapmamıza olanak tanıyacak. Güvenliğini sağlayamadığımız sürece belki de ileride ‘interneti kapatalım’ diyeceğiz. Siber güvenlik burada ön plana çıkıyor ve Türkiye’de ciddi bir eleman açığımız var. 20 bin civarında siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var. Beynimizi ve aklımızı kullanarak bu açığı kapatabileceğimizi düşünüyorum” dedi.
 Açılış konuşmalarının ardından, iki gün süren toplantının ilk gününde gerçekleştirilen oturumlarda akademisyenler çalışmalarını ve siber güvenlik alanında belirledikleri vizyon ile atılabilecek adımları anlattı. Toplantının oturumlar kısmından sonra akademisyenler HAVELSAN SİSATEM’i ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İkinci günde ise serbest kürsü kısmında tüm akademisyenler, HAVELSAN Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin moderatörlüğünde görüşlerini aktardı.

Kayıt: 2.5.2016
Güncelleme:5.9.2016