ATALAY: "Ayakta Kalmak İçin Pedala Basmak Gerek"

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, siber güvenlikteki mücadelede kötüler ve iyilerin olduğunu belirterek, "Kötüler tarafından her gün yeni saldırı ve tehditler ortaya çıkartılıyor, iyiler de geliştirdikleri teknolojilerle bu saldırı ve tehditlerin önüne geçiyor." dedi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) 33. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen, "Milli Güvenlik ve Siber Tehditler" konulu panelde konuşan Atalay, Türkiye'de siber güvenlik konusunda farkındalığın birkaç yıl öncesine göre çok iyi durumda olduğunu, ancak yapılacak daha çok iş bulunduğunu söyledi.

Siber güvenlik konusunun teknoloji, süreçler ve insan olmak üzere üç boyutunun bulunduğunu ifade eden Atalay, HAVELSAN’ın içinde yer aldığı teknoloji boyutunda yerlilik ve milliliğin önemine dikkati çekti.

Teknolojinin araç olduğu siber güvenlik konusunun en önemli boyutunu insanın oluşturduğunu belirten Atalay, "Dünya üzerinde 1,5 milyon siber güvenlik uzman açığı var. Hatta bunun 2 milyon olduğunu söyleyen var. Türkiye, dünya üzerinde yüzde 1'lik yer işgal ediyor, dolayısıyla Türkiye'de 15 bin siber güvenlik uzmanı açığı olduğunu söyleyebiliriz. Kaç bin derseniz deyin, o açığın kolay kolay giderilmesi mümkün gözükmüyor." diye konuştu.

İnsan kaynağı açığının kapatılması konusunda yapılacak çok şey bulunduğunu anlatan Atalay, siber güvenliğin risk yönetimi olduğunu ve iyi yönetilmesi gerektiğini vurguladı.
Atalay, siber güvenlikte teknolojiyi bisiklete benzeterek, "Ayakta kalmak için sürekli pedala basmak gerekiyor." dedi.

Siber güvenlikteki mücadelede kötüler ve iyilerin olduğunu dile getiren Atalay, saldırıları gerçekleştirenlerin kötüler, saldırıyı önlemeye çalışanların iyiler olduğunu, tarih boyunca devam eden kötülerle iyiler arasındaki mücadelenin burada süreceğini söyledi. Atalay, "Kötüler tarafından her gün yeni saldırı ve tehditler ortaya çıkartılıyor, iyiler de geliştirdikleri teknolojilerle bu saldırı ve tehditlerin önüne geçiyor. İyiler, kötülerin önünde gidiyor, henüz kötüler öne geçemedi." değerlendirmesinde bulundu.

Teknolojide siber güvenliğin, yerli ve milli çözümler olmadan sağlanamayacağını ifade eden Atalay, konunun hassasiyeti dolayısıyla siber güvenlikte satın alınan teknolojinin, özellikle kritik zamanlarda kime hizmet ettiğinin bilinemeyeceğini kaydetti.

Kayıt: 9.12.2016
Güncelleme:20.1.2017