Bakan IŞIK, HAVELSAN'ı Ziyaret Etti

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık HAVELSAN’ı ziyaret etti. HAVELSAN’da 5 saat boyunca hem ürünleri yerinde inceledi, hem de yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Işık’ın ziyaretini bir basın ordusu da takip etti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ve beraberindeki heyet HAVELSAN’ı ziyaret etti. Bakan Işık, HAVELSAN girişinde ilk olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ardından HAVELSAN ürünleri ve teknolojik gelişmeler hakkında bir brifing aldı.

Brifingin ardından HAVELSAN sergi salonu, Siber Savunma Teknolojileri Merkezi ve Simülatör hangarını gezen Bakan Işık, Katar Hava Kuvvetleri için üretilen AW139 tam görev simülatöründe uçuş yaptı. Yapılan uçuş sonrası ‘ilk uçuş sertifikası’ alan Işık, ardından Denizaltı Dalış Simülatörünü yakından inceledi.

HAVELSAN’ın Türk Hava Yolları için ürettiği B737 800 NG tipi simülatöründe de uçuş yapan Milli Savunma Bakanı, simülatörlerden çok etkilendiğini ifade etti.
Milli Savunma Bakanı’nın son durağı ise Terörle Mücadele Eğitim Teknolojileri Merkezi oldu. BAKAN Işık önce Merkez’in açılışını yaptı, ardından tek tek sistemleri inceledi. Işık, Sanal Çatışma simülatörünü de bizzat denedi.

Ziyaret bitiminde basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Işık, HAVELSAN’ın sistemleri ve sahip olduğu teknolojileri ile ‘amiral gemisi’ konumunda olduğunu ifade etti. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Şirketlerinin savunma sanayindeki etkinliğini görmekten büyük onur duyduğunu söyleyen Işık, “PARDUS’un yaygınlaştırılması konusunda HAVELSAN önemli bir görev üstlenmiştir. Milli yazılımımız ile ilgili tüm girişimleri destekliyoruz” dedi.

İş ekosistemi ile ilgili çalışmalarını da yakından takip ettiğini söyleyen Işık, “HAVELSAN alt yüklenici kullanımında da amiral gemisi oluyor” dedi. Milli Savunma Bakanı, Siber Güvenlikten Simülatör teknolojilerine sahip olduğu tüm yetkinlikler ile dünyada söz sahibi olan HAVELSAN’ın başarılarının devamını dilediğini sözlerine ekledi.

Kayıt: 11.11.2016
Güncelleme:20.1.2017