Çankaya Üniversitesi HAVELSAN’ın Sayp Ortağı Oldu

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) kapsamında HAVELSAN, 11. Protokolünü Çankaya Üniversitesi ile imzaladı. Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsünde düzenlenen törene HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay katıldı.

“Bu bir anlamda teknoloji transferidir”

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu, üniversitede düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Savunma Sanayii Müsteşarlığının patronajında firma temsilcileriyle üniversiteler arasında bir bağlamda teknoloji transferi anlamına gelen ilişkilerin kurulması ve buna göre eleman yetiştirilmesi Türkiye'nin geleceği bakımından göz ardı edilemez" dedi.

“Birçok hayalimiz var”

SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de şöyle konuştu: "Müsteşarlık olarak üniversitelere büyük önem veriyoruz. Birçok hayalimiz var. Uçak, helikopter yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Fakat bunlar sadece para yatırmakla, tesisler açmakla olmuyor. Sizler ve sizlerin yerine gelecek olan gençler, sistematik bir insan kaynağı yetiştirme sürecinden geçmeli. Onun için savunma sanayine araştırmacı yetiştirmek olmazsa olmazımız."

“Sinerji, güçlü sonuçlar doğuracak”

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, SAYP'ın önemine işaret ederek, “Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı’nda lisans üstü öğrencilerimizin yaptığı çalışmaların sanayi ile örtüşmesi ve yakalanacak sinerji ile ortaya güçlü sonuçlar çıkacağına inanıyoruz” dedi.
Törende ayrıca savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren firma ve kurumlar da yer aldı.
Protokol ile lisansüstü tez çalışmaları HAVELSAN’ın orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde güdümlü projelerin yapılandırılması öngörülüyor.

Kayıt: 12.10.2016
Güncelleme:20.1.2017