Edirne Uçağı Kablosuz Eğlenceye Hazırlanıyor

HAVELSAN ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin 2 yıldır Stratejik İşbirliği Anlaşması kapsamında üzerinde çalıştığı ve ortaklaşa geliştirdiği Kablosuz Kabin İçi Eğlence Sistemi (Wireless IFE - SKYFE)’nin ilk prototipinin kurulum, entegrasyon ve uçak içi yer testleri tamamlandı.
 
Kablosuz Kabin İçi Eğlence Sistemi (Wireless IFE – SKYFE) kurulumunun gerçekleştirildiği ilk uçak, Türk Hava Yolları’nın JFO kuyruk numaralı BOEING 737-800 tipi Edirne isimli yolcu uçağı oldu.
 
HAVELSAN VE THY TEKNİK A.Ş. İŞBİRLİĞİ İLE İLK YERLİ ÜRETİM: WIRELESS IFE - SKYFE
Türkiye’de geliştirilen ilk yerli Kabin İçi Eğlence Sistemi olan ve yolcuların kişisel elektronik cihazlarına (tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar) IOS, Android ve web uygulamaları üzerinden kablosuz ağ bağlantısı (Wi-Fi) aracılığıyla hizmet verecek olan sistem, HAVELSAN’ın sivil havacılık sektöründe de yükselen yerli katkısının başarılı örneklerinden biri konumunda bulunuyor.
 
30 Haziran 2014 tarihinde Sertifikasyon (Supplemental Type Certificate (STC)) başvurusu yapılan sistemin 2015 Ocak ayı içerisinde sertifikasyon onayının alınması bekleniyor. İlk prototip ürünün sertifikasyon onayının alınması akabinde başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere yerli ve yabancı tüm hava yolları için seri üretime geçilecek.

Kayıt: 18.11.2014
Güncelleme:3.9.2016