HAVELSAN, High Tech Port Katar Fuarı'nda Yeteneklerini Sergiledi

HAVELSAN, HIGH TECH PORT KATAR FUARI’NDA SİBER GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ İLE ÖNE ÇIKTI

HAVELSAN, 6-8 Ekim 2015 tarihlerinde MÜSİAD ve T.C. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ortaklığıyla Katar’da gerçekleşen High Tech Port Fuarı’na katıldı. Türkiye’de üretilen ileri teknoloji ürünlerinin Katar ve Körfez bölgesindeki ülkelere tanıtımının sağlandığı fuarda HAVELSAN, siber güvenlik çözümleri ile öne çıktı.
 
Fuar katılımına ilişkin yaptığı konuşmada siber güvenliğin geleneksel yöntemlerden farklı olduğunu ve ancak milli, yerli çözümlerle sağlanabileceğini belirten HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi ATALAY, “Geleneksel savunma sistemlerinde, topunuzu, tüfeğinizi düşmanınızdan bile parasını verip satın alsanız artık o size hizmet eder, ama siber güvenlikte olay böyle değil, siz parasını verir alır kurarsınız ama kime hizmet ettiğini bilemezsiniz. Siber güvenlik dünyası böyle bir dünya, bu sebeple siber güvenlik alanında mutlaka yerli, milli çözümlerin kullanılması esastır.” dedi.
 
Bu açıdan HAVELSAN’ın siber güvenliği stratejik alan olarak seçtiğini söyleyen ATALAY, son iki yılda HAVELSAN’ın hem kendi elemanları hem de piyasada bu işi yapan irili ufaklı birçok firma ile bir ekosistem oluşturduğunu ve bu ekosistem ile Türkiye’nin milli siber güvenlik çözümlerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’nin 1-2 sene içerisinde dünyada siber güvenlik çözümleri olan birkaç ülkeden biri haline geleceğini öngören ve bu süreçte lokomotif durumundaki şirketlerin başında da HAVELSAN’ın geldiğini vurgulayan ATALAY: “Katar’da yaklaşık 50 milyon dolarlık satışımız var ve bunların tamamına yakını yazılım temelli projeler. Birçok ülkeye yazılım temelli güvenlik ve savunma çözümleri satıyoruz. Bu noktaya gelmiş durumdayız. Yazılım yoğun teknolojik çözümler geliştiren bir firma olarak HAVELSAN’ın gömülü yazılımdan uygulama yazılımına kadar yapamayacağı hiçbir yazılım yok.” açıklamasında bulundu.
 

Kayıt: 13.10.2015
Güncelleme:5.9.2016