HAVELSAN, Sabancı Üniversitesi ile SAYP imzaladı

HAVELSAN, Savunma Sanayii İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) kapsamına Sabancı Üniversitesi’ni kattı. Sabancı Üniversitesi ile birlikte HAVELSAN’ın protokol imzaladığı üniversite sayısı 15’e çıktı.

Emirgan’daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen protokol imza törenine Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Cemal Sami Tüfekçi ile sektörün önde gelen şirketleri katıldı. Protokole, HAVELSAN adına İstanbul Ofisi AR-GE Koordinatörü Kürşat İnce imza koydu.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Cemal Sami Tüfekçi, törendeki konuşmasında “Müsteşarlığımızın 2020 ve sonrası için belirlemiş olduğu hedeflerden biri olan "Temel ve İleri Teknolojilerde Mutlak Yerlilik" amacına ulaşmamız için etkin bir sanayi-üniversite işbirliği ile teknoloji tabanının yayılmasını sağlamamız ve bunun için de nitelikli insan kaynağı oluşturabilmemiz gerekmektedir. Hâlihazırda ülkemizin bilim alanını oluşturan "bilim adamlarına" ve "araştırmacılarına" olan ihtiyacımız oldukça önemli düzeydedir” dedi.

HAVELSAN İstanbul Ar-Ge Koordinatörü Kürşat İnce konuşmasında; “HAVELSAN olarak üniversite sanayii işbirliğine büyük önem veriyor ve bu işbirliğinin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. HAVELSAN’ın 25 Kasım 2015 tarihinde dahil olduğu Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programında lisansüstü öğrencilerimizin yaptığı çalışmaların sanayii ile örtüşmesi ve yakalanacak sinerji ile ortaya güçlü sonuçlar çıkacağına inanıyoruz. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli personel yetiştirme amacıyla imzalanan bu mutabakatın kurumlarımıza ve ülkemiz savunma sanayiine hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

HAVELSAN’ın önümüzdeki günlerde yeni üniversitelerle SAYP protokol imzaları devam edecek.

Kayıt: 14.12.2016
Güncelleme:20.1.2017