HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi Ortak Projesi HAVELSAT-Küp Uydu

Avrupa Birliği QB50 projesi kapsamında geliştirilmekte olan HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ‘nin ortak çalışması HAVELSAT ve BeEagleSat küp uyduları uzaya çıkmaya hazırlanıyor.

Bu iki uydu Belçika'da yerleşik von Karman Enstitüsü (VKI) tarafından yürütülen Avrupa Birliği FP7 projesi 50 küp uyduluk QB50’nin  parçası. 

QB50 projesi kapsamında akademik kurumlar tarafından geliştirilen küp uyduların termosfer tabakasına yerleştirilmesi ile yerinde çok noktadan ortam ölçümleri yapılması, yapılan ölçümlerin Dünya'nın farklı yerlerinde bulunan yer istasyonları tarafından toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması amaçlanıyor. Bu yeni ölçümlerle mevcut termosfer modellerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

HAVELSAT ve BeEagleSat küp uydularının 2016 yılının ikinci yarısında bir roketle Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmeleri ve yörüngeye yerleştirilmeleri planlanıyor. BeEagleSat kapsamında İTÜ'nün diğer ortağı Hava Harp Okulu. Sabancı Üniversitesi, Ertek Uzay ve Gümüş Uzay projeye katkı sağlayan diğer paydaşlar.

İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı temiz odasında devam eden uçuşa hazırlık gözden geçirme (FRR) testlerinin Nisan ayı içerisinde tamamlanması ve sonrasında uyduların QB50 proje yönetimine teslim edilmeleri planlanıyor.

Kayıt: 5.4.2016
Güncelleme:5.9.2016