HAVELSAT, Fırlatmadan Önceki Son Durağında

HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ‘nin ortak çalışması ile tasarlanıp üretilen HAVELSAT ve BeEagleSat küp uyduları, fırlatmadan önceki son durağında testlerden geçti.
 
Avrupa Birliği QB50 projesi kapsamında geliştirilen HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nin ortak çalışması HAVELSAT ve BeEagleSat küp uyduları uzaya çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye’de tasarlanan uydular fırlatma öncesi son kontrol ve testlerinden de başarıyla geçti.
 
Hollanda’da QB50 proje ekibine(Innovative Solution in Space - ISIS) teslim edilen uydular, QB50 proje ekibi tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan fırlatılmak üzere ABD’ye gönderilecek. Fırlatma için öngörülen tarih ise 2016 yılının son çeyreği…?
 
Bu proje ile HAVELSAN Uydu/Uzay projesi konularında deneyim elde ederek bilinirliliğini arttırdı. Aynı zamanda küp uydu projesiyle HAVELSAN, Görev Bilgisayarı Yazılımı, Yönelim Kontrol Sistemleri, Uydu Yer Kontrol İstasyonu geliştirme konularında da yeni yetenekler kazanmış oldu. HAVELSAN’ın kazandığı deneyim ve yetkinliklerin, tamamen yerli olarak üretilecek olan uydu projelerinde de kullanması hedefleniyor.

Kayıt: 24.8.2016
Güncelleme:13.1.2017