Romen Firkateynlerin Beyni HAVELSAN'dan

HAVELSAN’ın millî deniz platformlarında kazandığı yetkinlikler dünya denizlerine açılıyor. STM öncülüğünde HAVELSAN, ASELSAN ve Romanya firması CSR’nin kurduğu ortaklık, Romanya Firkateyn Modernizasyonu ihalesini kazandı.
 
Romanya’nın 2004-2005 yıllarında savaş sistemleri sökülerek satın aldığı İngiltere yapımı Tip-22 firkateynlerinin modernizasyonu için açtığı ihale sonuçlandı. İhaleyi STM ana yükleniciliğinde HAVELSAN, ASELSAN ve CSR firmasının kurduğu ortaklık platformu kazandı.
 
Buna göre HAVELSAN, ‘beyin’ olarak kabul edilen Savaş Yönetim Sistemi(SYS) çözümleri ile Tip- 22 sınıfı firkateynlerin savaş sistemlerini modernize edecek. Proje kapsamında firkateynler üzerinde bulunan silah ve teçhizatın birlikte çalışması için entegrasyon görevini de üstlenen HAVELSAN, savunma sanayiinde yerli olarak hayata geçirdiği sistem kabiliyetlerini dost ve müttefik ülke Romanya Deniz Kuvvetlerine de kazandırmış olacak.
 
Türkiye’nin ilk SYS ihracatı
 
Deniz Kuvvetleri alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekleyen HAVELSAN, ortaklığın kazandığı bu ihale ile ilk kez bir Savaş Yönetim Sisteminin de ihracatını gerçekleştirmiş olacak. Yaşanan bu ilk, aynı zamanda savunma sanayimizin ihracat hamlesi için de daha büyük ihracat girişimlerine yol gösterme özelliği taşıyor.
 
HAVELSAN’ın GENESİS ile başlayan ve milli platformlarımızda sürdürdüğü denizcilik alanında sahip olduğu yetenek ve birikim, dost ve müttefik ülkeler de de büyük ilgi görüyor. Geçtiğimiz ay da yine HAVELSAN çözümleri ile STM, Pakistan’da Fransız rakiplerine karşı denizaltı projesini kazanmıştı. Pakistan denizaltı modernizasyon projesinde de ilk kez Türk sistemleri kendine dünya pazarında yer bulmuştu. Bu başarıların, gelecek yurt dışı projelerine de referans olacağı öngörülüyor.

Kayıt: 20.7.2016
Güncelleme:5.9.2016