Siber Güvenlikte İşbirliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, siber saldırılara karşı tedbir almak amacıyla "Yeni Nesil Veri Merkezi" ve "Siber Güvenlik Operasyon Merkezi’ni hayata geçirdi. Açılışın ardından HAVELSAN ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında Siber Güvenlik Protokolü imzaladı.
 
24 Mart 2016 tarihinde Bakanlıkta düzenlenen imza töreninde Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı da hazır bulundu. Protokole, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü adına Dr. Bekir Tüzel, HAVELSAN adına da Genel Müdürümüz Ahmet Hamdi Atalay ve Siber, Güvenlik ve Bilişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıacık imza koydu. 

Bakan Sarı: “En yetkin kurum ile işbirliği yapıyoruz”
Siber Güvenlik Operasyon Merkezi hakkında da bilgi veren Bakan Sarı, "Bu merkezimizin hedefi, kamu kurum ve kuruluşlarımıza örnek teşkil edecek bir siber güvenlik alt yapısı oluşturarak, hem farkındalığı artırmak hem de çok popüler olan, gündemimizde konuşulan siber güvenlik alanında milli teknolojileri geliştirerek hizmet sunmaktır" dedi. Bu amaçla, savunma sanayi ağırlıklı faaliyet gösteren HAVELSAN ile iş birliği protokolü yaptıklarını anlatan Sarı, böylece siber güvenlik anlamında teknoloji ve iş gücü başta olmak üzere, bilgi transferi çalışmalarına olanak sağlanacağını bildirdi.
 
Atalay: "Bütün teknolojik yetkinliğimizi kullanımlarına sunduk"
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da siber güvenlik konusunun son zamanların en önemli konularından biri olduğunu bildirdi.
HAVELSAN olarak Siber Savunma Teknoloji Merkezini açtıklarını anımsatan Atalay, şöyle devam etti: "Siber güvenlik konusunda milli çözümlerin geliştirip başta silahlı kuvvetler ve kamu kurumları olmak üzere ihtiyaç duyan herkesin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bugün de burada bunun güzel bir örneği sergilenmiş oldu. Bakanlıklar içerisinde bu konuda çok önemli farkındalığa sahip, kapsamlı yüksek teknolojili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, HAVELSAN olarak sahip olduğumuz başta siber güvenlik alanında olmak üzere bütün teknolojik yetkinliğimizi kullanımlarına sunmak üzere, iş birliği protokolü imzaladık. Ben bunu çok önemsiyorum."
 
HAVELSAN’ın “Siber Mükemmeliyet Merkezi” olma yolundaki önemli adımlarından biri olan SİSATEM’in resmi açılışından hemen bir gün sonra imzalanan bu protokol ile iki kurum;
Kurumsal Siber Saldırı İzleme, Kayıt ve Uyarı Yazılımı ile İstihbarat Analizi yapacak yazılımlar başta olmak üzere,
-Uzaktan / Yerinde Siber Saldırılara Müdahale
-Siber Olaylara Müdahale Merkezi (SOME)  Desteği,
-Siber Güvenlik Sıkılaştırma,
-Sızma Testi ve Zafiyet Denetimi,
-Siber Güvenlik Mimari ve Tasarım Danışmanlığı gibi siber güvenlik hizmet alanlarında birlikte hareket etme kararı aldı.
 
Aynı zamanda, HAVELSAN’ın geliştirdiği siber güvenlik yazılımları, Bakanlık Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanılabilecek ve canlı olarak test edilebilecek…

Kayıt: 25.3.2016
Güncelleme:5.9.2016